Zámek v Peruci je na prodej, Fillova síň v něm zůstane

Zámek v Peruci na Lounsku je na prodej. Doporučená cena je 15 milionů korun, ale získá ho kupující s nejvyšší nabídkou. Zájemci je mohou podávat do února. ČTK o tom informovala Jana Bryndová, mediální zástupkyně společnosti Naxos, která prodej zprostředkovává. Pamětní síň Emila Filly, která patří Ústeckému kraji a ze které zloději před dvěma lety ukradli vzácné obrazy, v objektu zůstane. 

"Výběrové řízení na prodej zámku vypsala v těchto dnech realitní společnost Naxos. První kolo soutěže končí 18. února 2014," uvedla Bryndová. 
    
Majitelem zámku je soukromník z Anglie, který budovu před pěti lety koupil od obce s Fillovou pamětní síní jako věcným břemenem. "Věcné břemeno je zřízeno a zaneseno v katastru. Na právech Ústeckého kraje by se ani případným prodejem nemělo nic měnit," řekla ČTK mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Vystavení svých děl přímo v zámku si malíř Filla velmi přál, strávil tam poslední léta svého života. Pamětí síň byla otevřena v roce 1958, při pátém výročí úmrtí kubistického malíře. 
    
Zloději si v polovině listopadu 2011 z Peruce odnesli díla Slepec z roku 1926, Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce (1948), Zátiší s mísami ovoce (1946) a obraz Žena s kartami (patrně 1946) dohromady za 50 až 80 milionů korun. Nalezené obrazy byly po měsíčním pobytu ve skrýších zlodějů až v nečekaně dobrém stavu, uvedla už dříve ředitelka Galerie Benedikta Rejta v Lounech Alica Štefančíková. Galerie, kterou zřizuje Ústecký kraj, pamětní síň spravuje. 
    
Zámek stojí na pozemcích o rozloze téměř dvanáct hektarů. "Mezi potenciálními investory mohou být ti, kdo by v části zámku měli své soukromé sídlo, a ostatní prostory by byly otevřeny pro širokou veřejnost," řekl manažer Naxosu Michal Skuhra, který má prodej na starosti. Jednou z dalších možností by bylo podle něj zřídit zde hotelový komplex s rozsáhlou nabídkou sportovního a společenského vyžití. "Je také připraven architektonický projekt na celkovou rekonstrukci zámku," dodal. 
    
Rokokový zámek vznikl z původní tvrze na přelomu 16. a 17. století. Po roce 1945 patřil různým státním institucím, nejdéle zámek spravovalo Národní muzeum v Praze. Počátkem 90. let se tento majetek převedl na obec Peruc, od které jej v roce 2007 koupili současní britští vlastníci. 
 
zdroj: ČTK