Restaurátoři čistí stříbrný poklad, Žatec ho vystaví na jeden den

Restaurátoři připravují na výstavu Žatecký stříbrný poklad. Nejbohatší poklad raného středověku, který byl na českém území objeven, bude k vidění jediný den, 13. září. Výstavě předchází mnohaměsíční práce, při které je poklad postupně vyčištěn a zakonzervován, řekl ČTK restaurátor Dušan Perlík.

Hliněnou nádobu, ve které byly bezmála tři kilogramy šperků, mincí a hřiven, objevili v roce 1937 při stavbě na dnešním Chmelařském náměstí v Žatci. Obsahuje i několik kusů zlata. Nad každým z mnoha set kusů stráví Perlík řadu hodin. "Hlavní část je očištění. Je to stříbro, a černá. Problém je v tom, že po době, kdy to bylo uložené, velmi zkřehlo. Už se s ním nedá pracovat jako s kovem. Když na něj špatně sáhnete, může se zlomit. Je tam potřeba velká opatrnost," vysvětlil Perlík. Hlavní část práce dělá pod mikroskopem. Například šperky mají mimořádně drobnou výzdobu, kterou by bez přiblížení nebylo možné vyčistit.
 
Následně jednotlivé kusy konzervuje akrylátovým lakem, aby nečernaly příliš rychle. "Lak zároveň brání korozi. Nezčerná to za pět let, ale za dvacet třicet a zároveň to předměty trochu zpevní, takže se s nimi dá lépe manipulovat," doplnil Perlík.
 
Místo, kde Perlík na pokladu pracuje, není možné kvůli bezpečnosti zveřejnit. Z historického hlediska má nález nevyčíslitelnou hodnotu.
 
Poklad pochází z 11. století a patřil řemeslníkovi, který vyráběl šperky. Je v něm řada hotových náušnic, dráty na tvorbu šperků i různé úlomky. "V dnešní době se pokoušejí dělat repliky, ale mají s tím velký problém. My jsme zvyklí používat pájky a ty tenkrát neměli," doplnil Perlík.
 
Žatecké muzeum vystaví poklad 13. září. "Unikátní nález je vystavován pouze výjimečně, neboť stříbro je choulostivé na prudké výkyvy teploty a vlhkosti," vysvětlil archeolog muzea Petr Holodňák. Poprvé od roku 1945 bude poklad vystaven kompletní. Naposledy byla jeho část k vidění před deseti lety u příležitosti výročí první písemné zmínky o Žatci.
 
zdroj: ČTK