Žatecký starosta zůstává ve funkci, výzvu k odchodu nevyslyšel

Žatecký starosta Aleš Jelínek (zvolen za Stranu svobodných občanů) zůstal po dnešním zasedání zastupitelstva ve funkci. Jeho odchod z čela města přitom požaduje petice, kterou mu na zasedání předali členové petičního výboru. Neprošel ani návrh jednoho ze zastupitelů na Jelínkovo odvolání. Důvodem pro petici je Jelínkovo povolební spojení s ČSSD a hlavně KSČM. Svobodní ho dnes za to vyloučili ze strany.

Podle autorů petice je důvodem pro starostovo odstoupení to, že podle nich zradil program a zaměření Strany svobodných občanů, a dopustil se tak podvodu na svých spolustranících a především voličích.
 
Pod petici, aby se Jelínek vzdal funkce starosty, se podle iniciátorů podepsalo 1515 obyvatel dvacetitisícového Žatce. Aktivisté podpisy sbírali od 17. listopadu, kdy proti povolebním dohodám před žateckou radnicí protestovalo několik set lidí. "Takový zájem nás potěšil, je vidět, že občanům není situace ve městě lhostejná," řekl ČTK jeden z organizátorů petiční akce Michal Schmidt.
 
"Chci být pojítkem mezi dvěma znesvářenými tábory ve vedení města. Podle mě by se na jeho řízení měly podílet všechny subjekty. Pokud se mi tuto roli nebude dařit plnit, budu zvažovat další postup," řekl Jelínek. Rozhodčí komise Svobodných ho za porušení opakovaných slibů, že s komunisty spolupracovat nebude, vyloučila ze strany.
 
Zastupitel Břetislav Frýba (Unie pro sport a zdraví) navrhl, aby zastupitelstvo na základě požadavků obyvatel Jelínka odvolalo. Pro návrh se ale vyjádřilo pouze deset opozičních zastupitelů, takže nebyl přijat.
 
Na minulém ustavujícím zasedání žateckého zastupitelstva se nepodařilo zvolit kompletní městskou radu. Místo odhlasovaného počtu sedmi členů jich měla pouze pět. Vedle Jelínka v ní jsou ještě nový místostarosta Miroslav Šramota, Jana Nováková (oba ČSSD), Karel Krčmárik (KSČM) a Tomáš Petříček (Svobodní). Zbývající dva členové rady nebyli zvoleni ani dnes, protože nebyl předložen žádný návrh na kandidáty.
 
Komunisté získali v říjnových volbách do žateckého zastupitelstva pět mandátů, sociální demokraté čtyři a Svobodní dva. V jednadvacetičlenném sboru tak mají těsnou většinu. V zastupitelstvu jsou ještě vítězná Volba pro město dosavadní starostky Zdeňky Hamousové (pět mandátů), Unie pro sport a zdraví (tři mandáty) a SNK Evropští demokraté (dva mandáty).
 
Při dnešním jednání byla zasedací místnost radnice zcela zaplněná, všichni zájemci z řad veřejnosti se do ní ani nevešli. Lidé se podivovali, proč nebylo zasedání svoláno do kulturního domu Moskva. Vedení města to zdůvodnilo tím, že jednání zastupitelstva se obvykle konají právě na radnici.
 
zdroj: ČTK