Žatec uspěl s odvoláním, místo 175 mil. zaplatí jen 178.000 Kč

Žatec uspěl s odvoláním proti pokutě 175 milionů korun, kterou mu za chyby v projektu Chrám chmele a piva vyměřil Úřad Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Ministerstvo financí mu v odvolacím řízení snížilo sankci na 178.000 korun, řekla dnes ČTK mluvčí ROP Severozápad Eliška Štádlerová. ROP Severozápad pokutoval celkem 14 příjemců dotací, případ Žatce je prvním úspěšným odvoláním.  

Pokuta podle Štádlerové souvisela se zadáváním veřejných zakázek. "Konkrétně u Žatce se podle auditní zprávy jednalo o nedodržení postupu stanoveného zákonem při zadávání veřejné zakázky na stavební práce v projektu Chrám chmele a piva," řekla ČTK Štádlerová. Původně ROP Severozápad vyměřil platební výměr na na 92,5 procenta dotace, tedy na bezmála 175 milionů korun, později ho sám snížil. Žatec se pak podle Štádlerové musel odvolat proti původně vyměřené sankci.
 
Chrám chmele a piva otevřený v roce 2010 tvoří několik objektů rozložených na území jedné čtvrti Žatce. Je to jednak starý chmelařský sklad, kde je umístěn například labyrint z chmelových žoků, či síň chmelařských tradic. Patří sem vyhlídková věž, turistické centrum tvořené minipivovarem s restaurací, hernou, zahradou a kavárnou. Jeho součástí je unikátní chmelový orloj. Dalším objektem je galerie v budově staré sladovny. Vyjádření žatecké radnice ČTK zjišťuje.
 
ROP Severozápad rozdal platební výměry na základě mimořádného auditu společnosti Deloitte Advisory. Ten zkoumal 35 náhodných projektů, chyby našel téměř ve všech. ROP Severozápad následně rozeslal výměry 14 příjemcům z řad měst, obcí i podnikatelů. Celkově požadoval sankce za 40 projektů, ve 37 případech se příjemci dotací odvolali k ministerstvu financí. "V tuto chvíli se jedná prozatím o první rozhodnutí odvolacího orgánu k platebním výměrům," doplnila Štádlerová.
 
Kromě Žatce ROP Severozápad pokutoval například i Ústí nad Labem, které má zaplatit přes 20 milionů korun za chyby v zakázkách na revitalizaci domu kultury nebo bourání takzvaného sektorového centra.
 
zdroj: ČTK