Žatec má starostku Hamousovou, dosavadní rada byla odvolána

Do čela Žatce zastupitelé ve čtvrtek večer zvolili staronovou starostku Zdeňku Hamousovou (Volba pro město). Novým místostarostou se stal její stranický kolega Jaroslav Špička. Zastupitelstvo odvolalo dosavadní městskou radu v čele se starostou Alešem Jelínkem (Strana svobodných občanů) a místostarostou Miroslavem Šramotou (ČSSD). Na složení nové rady se politici zatím nedohodli, řekla dnes ČTK Hamousová.

Výměna vedení města podle ní v posledních několika dnech nazrávala. Nakonec o ní rozhodl hlas dosud koaličního zastupitele Milana Pipala (KSČM). "Budeme usilovat o širší podporu, zástupce všech uskupení v zastupitelstvu jsem vyzvala k jednání," uvedla starostka. Vyjednávat se bude především o složení nové rady města, starostka by se prý ráda vrátila k sedmičlennému modelu. Dosavadní koalici se podařilo zvolit pouze pětičlenný orgán.
 
Povolební spojení Svobodných, ČSSD a KSČM vzbuzovala hned od počátku u některých občanů Žatce velký odpor. Několik set se jich sešlo na demonstraci 17. listopadu. Přes 1500 obyvatel dvacetitisícového města se podepsalo pod petici vyzývající starostu Jelínka k odstoupení. Vyčítali mu především nesplnění slibu, že nebude spolupracovat s komunisty. Strana svobodných občanů ho také kvůli tomu vyloučila ze svých řad.
 
Pro návrat senátorky Hamousové do čela města se ve čtvrtek vyslovilo pět zastupitelů Volby pro město, tři zástupci Unie pro sport a zdraví, dvojice zvolená za SNK Evropští demokraté a právě komunista Pipal, což vytvořilo těsnou většinu 11 hlasů. V jednadvacetičlenném zastupitelstvu jsou ještě KSČM (i s Pipalem pět mandátů), ČSSD (čtyři mandáty) a Strana svobodných občanů (dva mandáty).
 
zdroj: ČTK