Zastupitelstvo Loun schválilo povinné čipování psů

Zastupitelstvo Loun dnes schválilo povinné čipování psů. Jejich majitelé ale ušetří, dostanou každý rok slevu na poplatku ze psů. Město naopak zrušilo slevu pro členy místní kynologické organizace. Vyhláška začne platit 1. ledna příštího roku. Elektronické označení musejí mít povinně už také psi v Litoměřicích, Roudnici nad Labem nebo v Ústí nad Labem. 

"Majitelé mají dvě možnosti. Buď nechat psa očipovat u veterináře zajištěného městem na náklady města, nebo u svého veterináře na vlastní náklady," informovala dnes zastupitele o obsahu schvalované vyhlášky tajemnice Renáta Čapková. 
    
Podle starosty Radovana Šabaty (za TOP09) je cílem kvalitní evidence psů. "V případě, že se pes zaběhne, aby se hned nemusel odvážet do útulku, ale aby bylo možné kontaktovat majitele," řekl. Město bude mít možnost čipovat i odchycené psy. 
    
Od nové vyhlášky si slibuje také nižší náklady s pobytem psů v útulku. "Do října bylo odchyceno 61 psů, 18 si vyzvedli majitelé a 22 bylo předáno novým majitelům. Město to stálo skoro 250.000 korun," dodal Šabata. 
    
Majitelé, kteří nechají psa čipovat, dostanou od města slevu 100 korun na ročním poplatku ze psů po celou dobu života zvířete. Nyní platí senioři 200 korun ročně, obyvatelé rodinných domů 600 korun a bytů v panelových či činžovních domech 1200 korun. 
    
Zastupitelstvo se vyhláškou zabývalo již v červenci, tehdy ji nepřijalo. V novém návrhu jsou osvobozeni psi, kterým by mohlo čipování ohrozit zdraví. 
 
zdroj: ČTK