Zastupitelé Ústeckého kraje zvažují zveřejňování záznamů jednání

Zastupitelé Ústeckého kraje budou rozhodovat, jestli zveřejní videozáznamy ze svých jednání. Dosud běžel na webu jen přenos v reálném čase. Kraj dříve nechtěl záznamy z jednání archivovat, protože to nedoporučoval Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který ale teď vydal nové stanovisko. Hejtmanův náměstek Stanislav Rybák (KSČM) předpokládá, že zastupitelé změnu jednacího řádu na jednání 4. září schválí. 

Kraj nechtěl záznamy archivovat s odvoláním na stanovisko ÚOOÚ. "Úřad pro ochranu osobních údajů zastává ve věci zveřejňování záznamů z jednání zastupitelstev trvale stejný názor. Nově vydané stanovisko jen speciálně formuluje problém vzhledem k potřebám zastupitelstev," vysvětlila mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková. 
    
Úřad vychází z legitimnosti pořizování záznamů pro pozdější vypracování zápisu ze zastupitelstva a k informování veřejnosti o jednání. "Není třeba anonymizovat ani členy zastupitelstva obce či jiné úřední osoby, ani osoby z řad veřejnosti, které aktivně na zastupitelstvu vystupují," píše se v závěru usnesení úřadu, které tuto problematiku vysvětluje. 
    
Zastupitelstvo pravděpodobně novinku v září schválí. "Myslím si, že žádný zastupitel by neměl mít problém s tím, že je takto nahráván," řekl novinářům Rybák. Přesto se s tímto problémem muselo krajské zastupitelstvo už zabývat. Zastupitelé hnutí PROkraj si z jednání záznam pořizovali na ruční kameru, některým jejich kolegům se to ale nelíbilo. "Je rozdíl nahrávat projev nebo zastupitele jen sedícího v lavici," dodala krajská mluvčí Magdalena Hanáčková. 
    
Podle návrhu krajské rady budou na začátku jednání všichni informováni, že se z jednání pořizuje záznam a každý vystupující občan bude moci zažádat o to, aby byl jeho projev ze záznamu vymazán. "Budou také odstraněné všechny osobní údaje," uvedla mluvčí. To také doporučuje ÚOOÚ. 
    
Krajské zastupitelstvo dosud přenášelo video z jednání na internet pouze v reálném čase. Podobně postupuje také například krajské město Ústí nad Labem, například v Děčíně ale záznamy zveřejňovali už dříve.
 
zdroj: ČTK