Voda v severočeských koupalištích je většinou vhodná ke koupání

Voda v přírodních koupalištích na severu Čech je většinou vhodná ke koupání. Zhoršenou jakost má Chmelař u Úštěku a Varvažov na Ústecku. Některá koupaliště už ukončila provoz. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejňuje Krajská hygienická stanice. 

Vzorky, které hygienici odebírali 26. srpna, ukázaly v zatopeném lomu ve Varvažově přítomnost sinic a sníženou průhlednost vody. V jezeře Chmelař se stejně jako při předchozím měření objevilo zvýšené množství chlorofylu. V obou místech je podle hygieniků jakost vody zhoršená, ohodnotili ji třetím stupněm z pětibodové škály. Obdobná situace se tu opakuje několik let po sobě. 
    
Druhým stupněm, tedy jako vodu vhodnou ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, hygienici označili koupaliště v Jetřichovicích a Mikulášovicích na Děčínsku. Plovárna ve Velkém Šenově, která leží v blízkosti obou zmiňovaných, v úterý oficiálně ukončila provoz. Zavřené je už také koupaliště v Chabařovicích na Ústecku. 
    
V ostatních ze 16 sledovaných přírodních koupališť je voda bez závad. Její kvalita se od posledního měření zlepšila v Křižanově na Teplicku, kde hygienici na konci července naměřili zvýšené množství bakterií Pseudomonas aeruginosa. 
 
zdroj: ČTK