Více než 3 mld Kč vyčleněné na letošek zřejmě zůstanou v ROP SZ

Monitorovací výbor Regionálního operačního programu Severozápad (ROP SZ) neschválil převod 3,1 miliardy korun přidělených do programu pro rok 2013 do jiných operačních programů. Novinářům to dnes řekl předseda výboru regionální rady Petr Navrátil. Proces schvaluje Evropská komise, bez podpory monitorovacího výboru se však převod těchto peněz do jiných programů pravděpodobně neuskuteční.

Navrátil členy monitorovacího výboru informoval o tom, že vyčerpat 3,1 miliardy Kč určených v programu pro letošní rok je velmi rizikové. "Riziko je skutečně značné a je dáno především tím, že operační program je už více než rok pozastaven, nečerpá se a vzhledem k času, kdy by se to muselo dočerpat - do roku 2015 - je vysoká pravděpodobnost, že se to nestihne," řekl Navrátil.
 
Česká republika ale podle něj usiluje o rozvolnění pravidel pro dočerpávání dotací. "Snaha je, aby se mohlo čerpat ještě v roce 2016," uvedl. Pokud by se toho podařilo docílit, ROP SZ by byl schopen vyčerpat i letošní 3,1 miliardy Kč.
 
"Tady se musíte postavit před velmi obtížné rozhodnutí. Buď budete riskovat a držet ty peníze tady v Karlovarském a Ústeckém kraji. S tím, že když vám nevyjde to rozvolnění pravidla, tak pravděpodobně o část z nich přijdete a vrátí se do Bruselu," předestřel Navrátil. Kdyby se výbor rozhodl pustit 3,1 miliardy do jiných operačních programů, bylo by jisté, že se vyčerpají v rámci České republiky. "Ale kdyby to potom vyšlo a vyčerpalo se to do roku 2016, zase byste o ně připravili toto území," dodal.
 
Od zástupců Evropské komise podle Navrátila zaznělo, že je malá pravděpodobnost, že by bez podpory monitorovacího výboru byly peníze do jiných operačních programů převedeny.
 
Vyplácení dotací z ROP SZ je zastavené. Obnovení programu závisí na dohodě o zaplacení zhruba 2,6 miliardy korun, které EK požaduje do ROP SZ vrátit kvůli pochybením v dotovaných projektech. O tom, kdo za chyby nese zodpovědnost a kdo by měl platit, se přou kraje s ministerstvem financí.
 
zdroj: ČTK