V žateckém muzeu budou k vidění africké betlémy

Betlémy vyrobené z tykve, palmového listí nebo minerálů hadec či mastek mohou od pátku obdivovat návštěvníci Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci na výstavě Za Ježíškem do Afriky. ČTK to dnes řekla vedoucí propagačně-výstavnického oddělení muzea Jitka Krouzová.

Jednadvacet afrických betlémů je podle ní zapůjčeno ze soukromé sbírky rodiny Tlustých z Chotěšova na Litoměřicku a vystaveny na veřejnosti jsou teprve podruhé. "Pocházejí z Nigérie, Keni, Tanzánie, Malawi, Zimbabwe a Botswany," uvedla Krouzová.
 
Vedle tradičních afrických materiálů, jako jsou exotická dřeva, palmové listí nebo místní minerály, jsou betlémy vyrobené třeba z kovového odpadu, vypalované hlíny či korálků. Stejně jako středoevropská ztvárnění narození Ježíše Krista představují především svatou rodinu, tedy Pannu Marii, svatého Josefa a malého Ježíška. "V některých betlémech nechybějí ani pastýři a zvířata," řekla pracovnice muzea.
 
Sbírka vznikala od roku 1999, kdy rodina Tlustých dostala od své příbuzné Marie Imbrové, tehdejší velvyslankyně v Keni a Zimbabwe, svůj první africký betlém. Od té doby jich z černého kontinentu přibylo dalších 20. "Africké betlémy se mnohdy nedrží tradice, je na nich znát, že je nevyráběli křesťané. Neodpovídají třeba všechny postavy, například počet králů. To je na nich zajímavé," řekl ČTK majitel sbírky Jaromír Tlustý.
 
Za 15 let se sbírka rozšířila na 22 exemplářů, nejnovější přírůstek ještě ani není v Žatci vystaven. Africké betlémy byly poprvé k vidění loni v lounském muzeu. "Letos nás oslovilo muzeum v Žatci a této nabídky jsme rádi využili," uvedl Tlustý, který kdysi začínal se sbíráním klasických českých papírových betlémů.
 
Na žatecké výstavě lidé uvidí tuzemské výtvory různých autorů také. "Jsou z různých materiálů, vyřezávané ze dřeva, ale třeba i voskové či sádrové," uvedla Krouzová. Expozice bude v muzeu k vidění denně kromě pondělků až do 11. ledna. "Na Štědrý den bude jako dárek od Ježíška vstup zdarma," dodala pracovnice muzea.
 
zdroj: ČTK