V Ústeckém kraji zbývá sklidit méně než desetinu polí s obilím

V Ústeckém kraji zbývá sklidit méně než desetinu polí s obilím. Nejvíc zůstává jarní pšenice, ovsa a žita, naopak řepka už je téměř sklizená. Průměrné výnosy jsou vyšší než loni, u obilovin je to v průměru o 1,4 tuny na hektar. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství. V celém Česku je sklizeno 94,4 procenta polí určených ke sklizni. 

V Ústeckém kraji je už sklizeno všech 4011 hektarů ozimého ječmene. Průměrný výnos je 4,78 tuny z hektaru, meziročně víc než o tunu více. Na polích by mělo být už jen necelé procento z 26.591 hektarů řepky. I její průměrné výnosy letos ty loňské přesahují více než o tunu. 
    
Ozimá pšenice, která v kraji zabírá více než dvě třetiny ploch veškerých obilovin, je sklizena více než ze 92 procent. Vysazena byla na 62.068 hektarech. Její výnosy jsou 5,75 tuny z hektaru, což je o 1,7 tuny více než loni. "Byl hodně mokrý duben, takže pšenice měly z čeho získat vláhu," uvedl předseda Krajské agrární komory v Ústeckém kraji František Loudát. 
    
Zemědělci v kraji jsou s letošními výnosy spokojeni. Loudát ale již dříve upozornil na to, že v návaznosti na vyšší výnosy nákupčí snižují ceny obilí, a to jak u pšenic, tak u ječmene. 
    
Celkem severočeští zemědělci letos obiloviny zaseli na 90.465 hektarech a řepku na 26.591 hektarech. Vloni rostlo obilí na ploše o 4000 hektarů větší a řepky bylo naopak zhruba o 3000 hektarů méně. 
    
V celém Česku je podle ministerstva zemědělství sklizeno zhruba 1,23 milionu hektarů obilovin, což je 94,4 procent celkové plochy. Průměrný výnos z hektaru je 5,45 tuny, asi o tunu na hektar více než v loňském roce. Vloni bylo ve stejnou dobu sklizeno již 1,32 milionu hektarů.
 
zdroj: ČTK