V Ústeckém kraji oslaví sklizeň chmele, obilí, vína i cibule

Pěstitelé podél řeky Ohře chystají na září oslavy sklizně chmele, obilí, vína i cibule. Lidé budou moci ochutnat pivo na tradiční dočesné v Žatci, víno na vinobraní v Litoměřicích, chléb na dožínkách v Peruci nebo lahodnou cibuli v Račeticích. Slavnosti pěstitelů završí výstava Zahrada Čech. O chystaných akcích ČTK informovala Kateřina Táborská z destinační agentury Dolní Poohří.

První zářijový víkend bude patřit zřejmě největší slavnosti sklizně chmele v Evropě. Návštěvníci 57. ročníku žatecké dočesné budou moci ochutnat produkci více než třiceti pivovarů z Česka, Německa i Japonska, soutěžit se bude v ručním česání chmele či tanci s korbelem na hlavě. Na pódiu se kromě kapel jako Wohnout, Chinaski, Tata Bojs, The Tap Tap nebo Kamelot objeví i Miss Chrámu chmele a piva.
 
Slavnostní průvod s dožínkovými věnci se uskuteční 13. září v Peruci na Lounsku. Lidé tam budou moci ochutnat oceněné regionální potraviny. Zemědělci představí svou techniku a k vidění bude expozice drobných chovatelů.
 
Luxusním traktorem značky Lamborghini se mohou svézt návštěvníci Slavností cibule v Račeticích na Chomutovsku. Úrodu a kvalitu zeleniny si letos pěstitelé chválí, nabídnou ji v podobě různých pokrmů, jako je cibulačka, cibulový koláč, nebo na chlebu. "Chystáme i soutěž v krájení cibule a kuchařskou show, hlavně ale slavnost vnímáme jako setkání všech přátel u našeho tradičního výpěstku," řekl ČTK Josef Ryšavý z pořadatelského Občanské sdružení přátelé Račetic a okolí. Je to podle něj i příležitost pořádně si zaplakat, a to alespoň nad cibulí.
 
K oslavám konce léta patří i vinobraní v Kadani na Chomutovsku a v Litoměřicích. O zábavu pěstitelů se tradičně postarají v Litoměřicích pořadatelé Zahrady Čech, která se letos koná od 12. do 20. září.
 
zdroj: ČTK