V ruinách lenešického cukrovaru začalo natáčení německého filmu

V areálu rozbouraného cukrovaru v Lenešicích na Lounsku začalo dnes natáčení dvoudílného německého filmu pro televizní kanál ARD Žebřík do nebe. Děj se odehrává v roce 1947 v Kolíně nad Rýnem a vypráví příběh jedné z mnoha německých žen, které ve válce přišly o muže a v těžkém období se musely prokousávat životem. ČTK to řekl koproducent Michal Pokorný, jehož společnost Mia Film natáčení v Česku zajišťuje.

"V ruinách lenešického cukrovaru jsme našli ideální podmínky pro filmování, protože jsme měli základ poválečného Kolína nad Rýnem, do kterého stačilo dostavět kulisy," uvedl Pokorný. Vedle rozvalin cukrovaru tak vyrostly trosky kolínských ulic včetně kina nebo holičství.
 
Film se na německých obrazovkách objeví příští rok o Velikonocích. Režie se ujal Carlo Rola, jenž je podepsán například pod sérií kriminálek s komisařkou Rosou Rothovou. V hlavních rolích se představí Axel Prahl a Christiane Paulová, kteří jsou v Německu velmi populární. Pokud o něj projeví zájem některá z tuzemských televizí, uvidí jej i diváci v Česku.
 
Hlavním producentem je bavorská společnost Bavaria Film, českým koproducentem Mia Film. Rozpočet díla se stopáží dvou celovečerních filmů je 6,7 milionu eur, tedy asi 187 milionů korun, z toho téměř 20 milionů korun poskytla prostřednictvím Státního fondu pro podporu a rozvoj kinematografie jako pobídku pro filmaře česká strana.
 
"Při měsíční přípravě natáčení jsme využívali místní pracovníky," uvedl Pokorný. Česká část filmového štábu podle něj představuje zhruba stovku lidí, Němců je 25. Češi se představí i ve vedlejších rolích, domácí je samozřejmě i kompars.
 
Přínos z filmování, které potrvá tři týdny, si slibuje i vedení Lenešic, kde žije bezmála 1500 obyvatel. "Doposud pro nás byl zchátralý cukrovar spíše nevýhodou, teď to je výhoda," řekl ČTK už dříve místostarosta Jan András. Obec chce peníze, které by jí filmování mělo přinést, ať už přímo nebo v podobě zvýšeného zájmu turistů, využít k přeměně torza cukrovaru na parcely pro výstavbu rodinných domů.
 
Film Žebřík do nebe se bude natáčet i v Praze. "Těžiště natáčení v Česku je však v Lenešicích," dodal Pokorný.
 
Němečtí filmaři se na Lounsku objevují v krátké době podruhé. Na jaře natáčeli v Běsně, představujícím v jejich seriálu obec, kterou před rokem 1989 procházely hranice Spolkové republiky Německo a Německé demokratické republiky.
 
zdroj: ČTK