V Peruci možná návštěvníci uvidí i nejvzácnější Fillovy obrazy

Do výstavní síně Emila Filly v Peruci na Lounsku se možná na jaře vrátí i nejvzácnější malířova díla. Jižní křídlo zámku, v němž expozice je, však vyžaduje opravy. ČTK to dnes řekla ředitelka Galerie Benedikta Rejta v Lounech Alica Štefančíková. Ústecký kraj chce dostát Fillovu odkazu, jenž si vymínil umístění obrazů na zámku v darovací smlouvě. 

V rámci vlastního investičního rozpočtu galerie, jejímž zřizovatelem je Ústecký kraj, udělala několik nutných oprav. "V katastrofálním stavu bylo schodiště, ale potřebovali bychom toho na zámku udělat víc," uvedla ředitelka. Z vlastního rozpočtu galerie to podle ní nebude možné. 
    
Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) ČTK řekl, že zatím se nejednalo o rozpočtu na příští rok, nelze se proto vyjádřit ani k případnému navyšování peněz pro galerii. "Nicméně máme zájem na tom, aby výstavní síň Emila Filly byla reprezentativní a důstojná, respektujeme závět a přání ukazovat díla právě v Peruci," uvedl. Problém je podle něj v tom, že objekt není v majetku kraje. 
    
Perucký zámek britští vlastníci prodávají. Nabídli ho i kraji za 15 milionů korun. Zastupitelé to však odmítli, opravy budovy by podle odhadů mohly stát 130 milionů korun. "Bylo by fajn, kdyby se podařilo koupit alespoň jižní křídlo, kde je Fillova síň, protože vše je stále jen provizorní, chybí kanalizace, voda v zimě zamrzá a podobně," uvedla Štefančíková. 
    
Čtyři obrazy zmizely z pamětní síně Emila Filly v zámku 18. listopadu 2011. O měsíc později policie v souvislosti s krádeží zadržela šest lidí, našly se i obrazy. Vrchní soud v Praze letos v červnu zmírnil pěti ze šesti obžalovaných tresty za krádeže uměleckých děl. Čtyřem vyměřil trest od tří let do 9,5 roku vězení a dalším dvěma uložil podmínky. 
    
Pojistit obrazy je nákladné. Kraj se proto kloní k tomu, že se zvýší bezpečnostní opatření přímo na zámku a zaplatí nepřetržité hlídání objektu. 
 
zdroj: ČTK