Teplý červenec lákal v Ústeckém kraji spíš k vodě než na památky

Teplý červenec lákal v Ústeckém kraji spíš k vodě než na návštěvu památek. Hrady a zámky hlásí zatím slabší sezonu, především kvůli špatnému počasí v červnu. ČTK to zjistila od provozovatelů koupališť a památek.

Přestože ještě na začátku června obyvatele Ústeckého kraje trápily povodně, letošní červenec je podle meteorologů jeden z nejsušších za posledních 62 let. Koupaliště jsou proto po celý měsíc plná. "Do povodní bylo špatné počasí, takže první návštěvníky jsme přivítali při znovuotevření 5. července a od té doby jsme plně v provozu," řekl provozovatel litoměřického koupaliště Ladislav Beneš. Připomněl také, že areál na jednom z ostrovů u Labe byl na začátku června po tři dny zatopený do výše čtyř metrů.
 
Od otevření ale dorazilo už přes 12.000 lidí. "Odhadovat sezonu se nedá, z třicetileté zkušenosti vím, že jakákoli předpověď na déle jak tři dny je věštění z křišťálové koule, a letní areál je na počasí plně závislý. Například v roce 2003 jsme měli návštěvnost za červenec 35.400 lidí a v srpnu jen 672," uvedl Beneš.
 
Památky, které v Ústeckém kraji spravuje Národní památkový ústav (NPÚ), zažily pomalejší začátek sezony, návštěvnost je v průměru nižší na 13 památkách od rotundy na Řípu přes hrady a zámky po přesunutý kostel v Mostě.
 
"Je to způsobeno hlavně počasím - dlouhou a tuhou zimou, kdy i na jaře bylo velmi chladno, a též i červnovými povodněmi a nepříznivým deštivým počasím. Zavřené byly některé zámecké parky kvůli nebezpečí pádu stromů a lidé neměli ani chuť na výlety," řekla mluvčí NPÚ Jana Hessová.
 
O některé památky ale návštěvníci měli větší zájem než vloni, zvýšila se návštěvnost skanzenu v Zubrnicích na Ústecku a zámků Jezeří na Mostecku a Krásného Dvora na Lounsku. "Je to především způsobeno opravdu velkým nasazením kastelánů a dalších zaměstnanců správ památkových objektů, kteří pro návštěvníky stále připravují zajímavé akce," dodala Hessová.
 
O třetinu víc návštěvníků než před rokem zaznamenala také jedna z nejnovějších památek v regionu - žatecký Chrám chmele a piva. Sezona tam podle ředitele Jaroslava Špičky začala už v březnu a do začátku letních prázdnin dorazilo už 6480 turistů. Chrám chmele jim nabízí kromě prohlídky muzea věnovného pivovarnictví také vyhlídkovou věž, bludiště z chmelových žoků, chmelový orloj či minipivovar.
 
Nejnavštěvovanější památkou v Ústeckém kraji je památník Terezín připomínající tamní židovské ghetto z doby druhé světové války. Jeho návštěvnost ale nepodléhá počasí tak jako u jiných památek. Vloni tam přijelo 230.000 lidí, tři čtvrtiny z nich byli cizinci. Tradičně vysokou návštěvnost mají také zoologické zahrady v Ústí nad Labem a Chomutově.
 
zdroj: ČTK