Stovky lidí podpořily dosavadní žateckou starostku Hamousovou

Přes dvě stovky lidí přišly na náměstí Svobody protestovat proti povolebnímu uspořádání na žatecké radnici a zároveň podpořit dosavadní starostku Zdeňku Hamousovou (Volba pro město). Účastníci pokojné demonstrace podepisovali petici za odstoupení nového starosty Aleše Jelínka (Strana svobodných občanů), který vstoupil do koalice s KSČM a ČSSD, a návrat Hamousové do funkce. To jí prý v posledních dnech nabídl také nový starosta.

"Jsem mile překvapena počtem lidí, kteří i v chladu přišli, jejich podpora mě těší. Tohle ale není o mé osobě, nýbrž o tom, jak se Žatec bude vyvíjet v následujícím období," řekla ČTK Hamousová.
 
Podle ní byla se Svobodnými domluvena na povolební spolupráci, ale krátce před prvním zasedáním nového zastupitelstva jí Jelínek prý oznámil, že dohoda neplatí. "Mrzí mě, že pan Jelínek deklaroval některé principy a postupy a najednou bylo všechno jinak," uvedla již bývalá starostka.
 
Jelínek jí prý už dokonce nabídl návrat do funkce. "Sešli jsme se a řekl mi, jestli to nechci zvážit. To ale není jednoduché a za současné konstelace pro mě ani přijatelné," řekla Hamousová.
 
Svobodní se domluvili na povolební spolupráci s ČSSD a KSČM. Po volbách přitom opakovaně tvrdili, že spolupráce s komunisty je pro ně nepřijatelná. "Pan Jelínek stále uvádí že chce pravicovou radu, ale současná situace je úplně jiná. Jeho slova jsou v přímém rozporu s činy," řekla Hamousová.
 
Postoj žateckých zastupitelů zvolených za Svobodné se nelíbí ani vedení strany. Vedení krajského sdružení Svobodných proto podalo návrh na vyloučení Jelínka ze strany. "Pan Jelínek jednal v rozporu s politickou filozofií Svobodných. Porušil slib, který dal občanům po volbách, že nevstoupí do koalice s KSČM. Navíc jednal bez vědomí krajského i místního vedení strany. Tím vším poškodil dobré jméno Svobodných, proto podáváme návrh na jeho vyloučení ze strany," řekl už dříve ČTK předseda krajského sdružení Strany svobodných Richard Hartmann. Svůj postoj zopakoval i na dnešní manifestaci.
 
Na ustavujícím zasedání žateckého zastupitelstva se nepodařilo zvolit kompletní radu města. Místo odhlasovaného počtu sedmi členů jich má zatím pouze pět. Vedle Jelínka v ní jsou ještě nový místostarosta Miroslav Šramota, dále Jana Nováková (oba ČSSD), Karel Krčmárik (KSČM) a Tomáš Petříček (Svobodní).
 
V žateckých volbách zvítězilo uskupení Volba pro město dosavadní starostky Zdeňky Hamousové. Se svými pěti mandáty však skončilo v opozici. Druhá KSČM získala rovněž pět mandátů a sociální demokraté čtyři mandáty. Tyto dvě strany spolu se Stranou svobodných občanů, která získala mandáty dva, vytvořily koalici. V opozici kromě Volby pro město bude ještě bývalý koaliční partner Unie pro sport a zdraví (tři mandáty) a SNK ED (dva mandáty). ODS s TOP 09 do zastupitelstva tentokrát těsně nepronikly.
 
Hamousová, která se v nedávných volbách stala i senátorkou, když ve volebním obvodu Louny-Rakovník porazila ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), získala v komunálních volbách v Žatci 1595 hlasů, absolutně nejvíce ze všech kandidátů. Naopak Jelínek se dostal do zastupitelstva jen těsně, když dostal 386 hlasů, o pouhé dva více než lídr Svobodných Oldřich Řáha, který tak zůstal jen náhradníkem. Zastupitel Petříček oba přeskočil ze třetího místa.
 
zdroj: ČTK