Španělský investor získá od Ústeckého kraje pozemek v Trianglu

Španělská společnost Gonvarri Corporación Financiera postaví v průmyslové zóně Triangle na Žatecku závod na laserové vyřezávání kovových komponentů z ocelových pásů určených pro automobilový průmysl. Krajští zastupitelé dnes schválili pronájem a následný prodej pozemku. V továrně vznikne 125 pracovních míst. Přepokládaná počáteční výše investice je zhruba 247 milionů korun.

Výstavba objektu začne v březnu 2015 a termín zahájení zkušebního provozu je listopad 2015.
 
Kraj firmě nejprve pozemek o rozloze 7,64 hektaru pronajme za roční nájemné 20 korun na metr čtvereční bez DPH, tedy za 1,53 milionu korun bez DPH za rok. Parcelu pak investor koupí za obvyklou cenu v Trianglu, která je 400 korun za metr čtvereční, za 30,6 milionu korun.
 
Průmyslová zóna Triangle o rozloze 364 hektarů vznikla na ploše bývalého vojenského letiště u Žatce na Lounsku. V červnu podepsal Ústecký kraj smlouvu s korejským výrobcem pneumatik Nexen. V první fázi by měl investovat 23 miliard korun, což je jedna z největších zahraničních investic v Česku, a vytvořit zhruba 1000 pracovních míst.
 
V zóně nyní působí několik menších společností většinou z automobilového průmyslu. Zastupitelé dnes schválili odkoupení mobilních buněk od společnosti ČEZ, které budou sloužit jako zázemí pro zaměstnance. Sestavu osmi objektů ubytoven, jedné jídelny a jedné administrativní budovy nabídl ČEZ kraji za jedno procento pořizovací ceny, což je zhruba 610.000 Kč bez DPH. "Lidé v Trianglu doposud nemají pořádné sociální zázemí, nemají kde se občerstvit, vznik jakéhosi Triangle City by tuto situaci měl změnit," řekl ČTK hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).
 
Přestěhování buněk, které jsou v areálu elektrárny Ledvice, bude předcházet stavba silnic v zóně a příprav sítí, což bude stát 12 milionů korun. Náklady samospráva uhradí z peněz, které kraji schválila vláda jako kompenzaci za prodej pozemků společnosti Nexen za zvýhodněnou cenu.
 
zdroj: ČTK