Severočeské doly vloni prodaly 22,8 mil. tun uhlí za 10,1 mld Kč

Severočeské doly (SD) vloni prodaly 22,8 milionu tun uhlí a utržily 10,1 miliardy korun. Čistý zisk celé skupiny včetně dceřiných společností se zvýšil na 2,137 miliardy korun. Zisky z prodeje uhlí meziročně vzrostly o 75 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy za rok 2012. Severočeské doly jsou součástí skupiny ČEZ, těží hnědé uhlí v dolech Bílina a Nástup Tušimice, od roku 2011 pokrývá více než polovinu trhu. 

Společnost loni vytěžila deset milionů tun uhlí z dolů Bílina a 12,8 milionu tun z dolů Tušimice. "V meziročním poklesu těžby o 2,4 milionu tun se projevil především pokles ekonomiky a z toho vyplývající nižší dodávky uhlí do uhelných elektráren, jejichž hrubá produkce v celé republice klesla v roce 2012 ve srovnání s rokem 2011 o 5,4 procenta," uvedl ve výroční zprávě generální ředitel SD Ivan Lapin. 
    
Severočeské doly vloni získaly povolení Obvodního báňského úřadu v Mostě pro těžbu do roku 2029 a uzavřely v Mostem, Bílinou a Mariánskými Radčicemi smlouvy o pokračování těžby do roku 2050. "Fakticky jde o souhlas obcí se závěrečnou korekcí limitů těžby v dole Bílina, kterým se životnost dolu prodlouží za platné povolení hornické činnosti do roku 2030 ještě o dalších více než 20 let," vysvětlil generální ředitel. Většina uhlí z dolů SD končí v tepelných elektrárnách ČEZ, a protože firma nemá potíže s územními limity těžby, na rozdíl od konkurence v příštích letech nečeká výraznější omezování těžby. 
    
SD v roce 2011 investovaly 4,5 miliardy korun, postupně ale chtějí investice utlumovat. Vloni už to bylo jen 3,9 miliardy korun. "Do roku 2017 o zhruba 40 procent. V číslech to znamená snížení investic na pořízení nového zařízení ze současných necelých čtyř miliard na 2,5 miliardy ročně," uvedl již dříve Lapin. 
    
Severočeské doly zaměstnávaly ke konci loňského roku 3454 pracovníků. V dceřiných společnostech skupiny, které se zabývají například dopravou nebo rekultivacemi, pracovalo podle výroční zprávy dalších více než 1700 lidí. Počet zaměstnanců se od roku 2010 zvyšuje.
 
zdroj: ČTK