Průměrné výnosy polí v Ústeckém kraji jsou zatím vyšší než vloni

Průměrné výnosy sklizně polí v Ústeckém kraji jsou zatím vyšší než vloni. Sklizená je většina ozimého ječmene a řepky, obilí asi třetina plochy. Výnos z hektaru ozimého ječmene je o více než tunu vyšší než vloni, u řepky asi o 930 kilogramů. Ostatních plodin je sklizena většinou třetina plochy nebo méně, i tam jsou ale prozatímní průměrné výnosy nižší. Vyplývá to z informace o stavu sklizně, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství. 

K dnešnímu dni zemědělci na severu Čech sklidili už 97,3 procenta ozimého ječmene, který měli letos zaseto na 4011 hektarech. Průměrný výnos je zatím 4,82 tuny z hektaru, vloni byl 3,75 tuny. Sklizená je už i většina řepky, která v kraji zabírá 26.591 hektarů polí. Z hektaru zemědělci získali 3,68 tuny. Právě tyto dvě plodiny jsou jediné, které se pěstují na větší ploše než vloni. U řepky dokonce o více než 3200 hektarů. 
    
Sklizeno je prozatím asi 44 procent jarního ječmene a kolem třetiny plochy žita. Ozimé pšenice, která v Ústeckém kraji zabírá více než dvě třetiny plochy oseté obilím, zbývá sklidit ještě asi tři čtvrtiny. Nejméně, řádově procenta, je sklizeno ovsa a jarní pšenice. 
    
Prozatím vypadají výnosy vyšší než v loňském roce. "Jsme spokojeni. Faktem ale je, že to má i nepříznivý důsledek, nákupčí snižují nabídky, cena obilí jde dolů, a to jak u pšenic, tak u ječmene," uvedl předseda Krajské agrární komory v Ústeckém kraji František Loudát. 
    
Celkem severočeští zemědělci letos obiloviny zaseli na 90.465 hektarech a řepku na 26.591 hektarech. Vloni rostlo obilí na ploše o 4000 hektarů větší a řepky bylo naopak zhruba o 3000 hektarů méně. 
    
V celém Česku je podle ministerstva zemědělství sklizeno už asi 673.500 hektarů obilovin, což je asi 52 procent celkové plochy. Průměrný výnos z hektaru je 5,45 tuny. Vloni bylo ve stejnou dobu sklizeno již 1,060.000 hektarů. Průměrný výnos byl ale o více než tunu nižší.
 
zdroj: ČTK