Policie v kauze Krajské zdravotní obvinila pátého člověka

Protikorupční policie obvinila pátého člena bývalého představenstva Krajské zdravotní kvůli veřejné zakázce na nákup zdravotnické techniky z roku 2008. ČTK to dnes řekl mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej. Čtyři členové byli obviněni už minulý týden, všichni jsou stíháni v souvislosti s porušováním povinnosti při správě cizího majetku a pletichami při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Krajské zdravotní údajně způsobili více než stomilionovou škodu.

Ibehej už dříve uvedl, že obvinění ze společnosti, která spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji, při zakázce na nákup zdravotní technici údajně způsobili škodu 82 milionů korun, o dalších 38 milionů kvůli nim společnost přišla v souvislosti s výběrovými řízeními na expertní poradce při přípravě dotačních žádostí.
 
Podle policie obvinění v roce 2008 stanovili taková kritéria veřejné zakázky, která omezila účast zájemců, takže se soutěže zúčastnila pouze jedna společnost. Cenovou nabídku 417 milionů korun pak podle policie akceptovali, přestože měli vědět, že Krajská zdravotní mohla nakoupit zdravotnické přístroje sama, ve stejné kvalitě i rychlosti a ekonomicky efektivněji. Vedení Krajské zdravotní už minulý týden obvinění odmítlo s tím, že jsou neopodstatněná.
 
Server Aktuálně.cz dnes uvedl, že poslední obviněný si převzal usnesení o zahájení trestního stíhání až nyní. V době sporné zakázky v představenstvu Krajské zdravotní zasedali René Budjač, Eduard Reichelt, Miloslav Řehák, Tomáš Indra a Petr Fiala. Fiala, který je šéfem ústecké ODS, minulý týden potvrdil, že je mezi stíhanými, obvinění ale odmítl. Podle něj jsou neopodstatněná. "Z těchto důvodů jsem podal proti zahájení trestního stíhání stížnost," prohlásil Fiala.
 
Stejnou zakázkou se zabývá také Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Udělil kvůli ní Krajské zdravotní pokutu 700.000 korun. Podle ÚOHS se Krajská zdravotní dopustila správního deliktu tím, že neprodloužila lhůtu pro podání nabídek ve veřejné soutěži na nákup přístrojového vybavení svých nemocnic. Pokutu ale nedávno zrušil soud a věc vrátil ÚOHS.
 
Dotační úřad ROP Severozápad kvůli údajně předražené zakázce vloni po společnosti požadoval vrátit celou dotaci 353 milionů korun, proti tomu se Krajská zdravotní odvolala. Dotační úřad letos odvod z dotace pro Krajskou zdravotní snížil.
 
Protikorupční policejní útvar už bývalé členy představenstva Krajské zdravotní stíhá v souvislosti se zadáním sedmi zjednodušených podlimitních výběrových řízení na expertní poradce při přípravě dotačních žádostí do ROP Severozápad. Podle závěrů kriminalistů byla obvyklá cena za vypracování projektové dokumentace v dané době u obdobných projektů řádově několikanásobně nižší.
 
zdroj: ČTK