Ministr školství Chládek má šanci pokračovat v Senátu

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) bude mít šanci obhájit senátorský mandát. Ve finále voleb do horní komory Parlamentu se za týden utká se starostkou Žatce Zdeňkou Hamousovou (za ANO). Chládek první kolo voleb vyhrál se ziskem 26,88 procenta, ale jeho konkurentka za ním zaostala pouze o 1,09 procentního bodu, tedy o 449 hlasů.

Jisté je, že v Senátu bude tento obvod i nadále reprezentovat odborník na oblast školství. Hamousová totiž v této sféře strávila většinu života, v letech 1997 až 2010 byla ředitelkou Základní školy praktické v Žatci. Aktuálně se věnuje vzdělávání dospělých.
 
Chládek chce pokračovat v souběhu funkce senátora a ministra, který zažívá od ledna, kdy se stal šéfem školství ve vládě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). "Děkuji všem voličům za jejich hlasy a prosím je o podporu ve druhém kole," řekl ČTK. Před druhým kolem bude dosavadní senátor pokračovat v kontaktní kampani.
 
Oslovit osobně voliče chce také žatecká starostka. "Někde jsem vůbec nebyla, protože mě ANO nasadilo do kampaně poměrně pozdě, takže bych se ráda podívala tam, kde mě osobně neznají," řekla ČTK. "V průběhu kampaně mi někteří kandidáti vyslovili interní podporu, uvidíme, jak to bude teď. Ráda bych nezklamala hlavně ty, kteří mě nominovali," dodala.
 
V Lounech se o senátorský mandát ucházelo osm kandidátů. Vedle postoupivší dvojice se přes hranici deseti procent hlasů dostala jen Eva Kašová (za KSČM), která dosáhla na 14,76 procenta hlasů. Dvě setiny pod touto hranicí skončil Luděk Štíbr (ODS), se ziskem 9,52 procenta na ni útočil také Ivo Trešl (Město pro vás). Nestraníku Leo Steinerovi (za KDU-ČSL) dalo hlas 5,5 procenta voličů, členovi STAN na kandidátce nezávislých Jiřímu Loskotovi (Nezávislí kandidáti) pak 4,39 procenta lidí, kteří přišli k volbám. Osmý skončil Vladimír Záhorský (nezávislý) se 3,15 procenta hlasů. Senátora v prvním kole na Lounsku vybíralo 38,55 procenta voličů.
 
Vizitky postupujících v obvodu Louny:
 
Zdeňka Hamousová (53; bezpartijní za ANO) - starostka Žatce, pedagožka, lektorka vzdělávání pro dospělé. Většinu svého profesního života strávila ve školství v oboru speciální pedagogika. V letech 1997 až 2010 byla ředitelkou Základní školy praktické v Žatci. Do zastupitelstva Žatce byla zvolena v roce 2006 jako nestraník za Volbu pro město. Mandát obhájila i ve volbách v roce 2010, od prosince téhož roku je starostkou Žatce. Od roku 2008 působí v představenstvu Žatecké teplárenské, a. s., je předsedkyní sdružení Učitelé pro Žatec.
 
Marcel Chládek (46; ČSSD) - senátor a ministr školství. Vystudoval andragogiku a personální řízení na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, má titul MBA z Vysoké školy ekonomie a managementu v Praze. Působil jako středoškolský učitel v Sokolově a Rakovníku, poté byl náměstkem ředitele Institutu pro místní správu Praha, který spadá pod ministerstvo vnitra (2003 až 2004), později náměstkem ředitele Institutu celoživotního vzdělávání v Havířově (2004 až 2008) a před svým zvolením do Senátu v říjnu 2008 vedl Centrum vzdělávání Praha. V období 2008 až 2014 byl zastupitelem a náměstkem hejtmana Středočeského kraje. Od letošního ledna je ministrem školství. Členem ČSSD je od roku 2004, je místopředsedou středočeské organizace strany. Je podruhé ženatý, má tři děti.
 
zdroj: ČTK