Lounský soud osvobodil Pavla Paura obžalovaného z týrání manželky

Okresní soud v Lounech dnes osvobodil Pavla Paura obžalovaného z týrání manželky Jany, za které mu hrozilo až osm let vězení. Soudce konstatoval, že se nepodařilo prokázat týrání ženy, která je již téměř dva roky nezvěstná a u soudu vypovídat nemohla. Státní zástupce se proti rozsudku na místě odvolal.

"Soud dospěl k závěru, že nebylo prokázáno spáchání uvedeného trestného činu," uvedl ve zdůvodnění rozsudku soudce Petr Šilhan. Státní zástupce Jindřich Koželuh navrhoval trest na spodní hranici sazby, tedy dva roky vězení s podmínečným odkladem. Nevěří tomu, že Paurová odešla od svých čtyř dětí. Podle něj existuje dost důkazů o tom, že ji manžel týral, což před soudem prý potvrdila řada svědků.
 
Podle obhájce obžalovaného Miroslava Zrůsta byl v rodině naopak týrán manžel. Žena prý nadměrně pila a špatně se starala o děti. Otec se proto dlouhodobě snažil získat děti do vlastní péče.
 
U soudu dnes zazněla čtená výpověď tety nezvěstné ženy Renaty Winklerové. Neteř se jí prý prostřednictvím telefonu a sociálních sítí svěřovala, že ji manžel bije, a proto pije. Měl jí také vyhrožovat, že ji připraví o děti a že se jí zbaví. Svědkyně vyjádřila obavu, že Paur manželce ublížil. Obžalovaný označil výpověď za nepravdivou. Jakékoli obvinění z násilí už dříve odmítl.
 
U soudu dnes vypovídala také dětská psycholožka Eva Lochovská, která měla v péči mladšího ze synů obžalovaného Pavla. Zpočátku byl podle ní silně traumatizovaný a depresivní, nekomunikoval. Postupně prý začal mluvil o matce, která mu chybí, i mladších sestrách. O otci a starším bratrovi Davidovi však hovořit nechtěl. Nyní je jako jediné ze čtyř dětí v péči babičky, matky pohřešované ženy. O ostatní děti se stará jejich otec. Oba synové Paurových před soudem stanuli již dříve, ale využili svého práva nevypovídat.
 
Podle obžaloby Paur svou ženu brutálně napadal a týral od roku 2012 až do jejího zmizení v únoru 2013. Žalobce tvrdí, že ji fackoval, škrtil, kopal a nadával jí i před dětmi.
 
Pauer nahlásil zmizení své ženy po dvou dnech. Policie opakovaně prohledala okolí Slavětína na Lounsku, kde rodina žila, nenašla ale žádné stopy. Kriminalisté stále prošetřují čtyři varianty jejího zmizení. "Jednou je nešťastná náhoda, další je sebevražda, nemůžeme vyloučit, že se stala obětí trestného činu a nemůžeme vyloučit ani to, že stále žije," řekla dnes ČTK krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.
 
zdroj: ČTK