Lounskou vagonku neposlali věřitelé do konkurzu, píše MfD

Lounskou vagonku věřitelé neposlali do konkurzu, ale společnosti Heavy Machinery Services (dříve Legios) s miliardovými dluhy nařídili reorganizaci. Výrobce lokomotiv a železničních vagonů tak bude dál vyrábět, ovšem musí začít šetřit a splácet své závazky. V dnešním vydání to píše ústecká Mladá fronta Dnes (MfD).

Rozhodnutí věřitelského výboru o dalším osudu firmy sídlící v Českých Velenicích na jihu Čech posvětil i českobudějovický krajský soud. Firma má nyní 120 dnů na to, aby připravila reorganizační plán, který by měl obsahovat i to, jak se finančně vyrovná s věřiteli, píše list.
 
Vagonka se do velkých problémů dostala loni na podzim, kdy podala návrh na insolvenční řízení Všeobecná úvěrová banka kvůli více než dvousetmilionové pohledávce. Společnost se v průběhu půl roku několikrát přejmenovala a na jaře soud vyhlásil její úpadek. Pohledávky do řízení přihlásilo 322 věřitelů v celkové výši 3,285 miliardy korun. Společnost již přijala úsporná opatření, počet zaměstnanců již byl snížen z 1160 na 535, navíc jim byly sníženy mzdy o 15 procent.
 
Lounského závodu by se však podle MfD utlumení výroby nemělo týkat, stejně tak Nymburku. Udržení závodů v Lounech a Nymburku pomáhá fakt, že i přes finanční potíže se podniku daří získávat zahraniční zakázky. Uzavřel kontrakt s německým dopravcem na dodávku stovky výsypných vozů za více než 10 milionů eur (asi 275 milionů korun), dodává list.
 
zdroj: ČTK