Letos přišlo na Nový Hrad k prohlídkám 15 tisíc lidí

Pro veřejnost je už nyní zámek uzavřen. Začíná další rekonstrukce, nádvoří bude rozkopáno.  

Zhruba patnáct tisíc lidí letos přišlo v roli návštěvníků na Nový Hrad v Jimlíně a prohlédlo si interiéry zámku. Dalších několik tisíc lidí se během roku zúčastnilo různých doplňkových a příležitostných akcí pro veřejnost na nádvoří a v okolí památky, například velikonočního jarmarku, Novohradské pouti, dětského dne, letních kulturních pořadů a dalších setkání. 

„Sezona byla pro nás úspěšná. Návštěvnost byla vyšší než v předchozím roce, a to i přesto, že letošní sezonu jsme museli ukončit o tři týdny dříve," uvedl Vít Pávek ze správy zámku. Jak upřesnil, letos na prohlídku interiérů zámku dorazilo 14 707 návštěvníků, v roce 2015 přišlo zájemců zhruba o 2500 méně.

Oblíbený zámek ležící jen kousek od Loun je nyní pro veřejnost uzavřen. „Poslední možnost prohlídky měli návštěvníci minulou neděli, 9. října. Museli jsme skončit zhruba o tři týdny dříve, než většina hradů a zámků v ČR. Důvodem je další etapa rekonstrukce areálu, která začala hned v pondělí. Tentokrát je zaměřena na odvodnění všech tří nádvoří a na úpravu cest v areálu," upřesnil Vít Pávek.

V souvislosti s tímto zásahem bude nádvoří Nového Hradu rozkopáno, což bude mít vliv i na prosincovou adventní slavnost na zámku, která bude úplně poslední letošní akcí pro veřejnost. „Ta proběhne v sobotu 3. prosince. Hlavní scéna se bude zřejmě nacházet v přilehlé kaštanové aleji, protože nádvoří budou rozkopána," uvedl Vít Pávek.

Nový Hrad v Jimlíně byl vybudován v 15. století na místě dřívější tvrze. Svolení k vybudování hradu udělil a podepsal tehdejší známý český král Jiří z Poděbrad. V současnosti je tato památka ve vlastnictví Ústeckého kraje. Ten ji od 90. let postupně opravuje a oživuje. Stále větší a větší části památky v interiérech jsou postupně k dispozici pro prohlídku návštěvníků, správa zámku také pořádá čím dál více různých doplňkových akcí pro veřejnost. Do rekonstrukce zámku už byly investovány desítky milionů korun, pomohly také četné fondy z evropských zdrojů.