KSČM v Ústeckém kraji povede do voleb Hubáčková, ČSSD Foldyna

KSČM v Ústeckém kraji povede do předčasných voleb současná poslankyně Gabriela Hubáčková, ČSSD poslanec Jaroslav Foldyna. Na kandidátce sociálních demokratů bude i ministryně spravedlnosti vlády Jiřího Rusnoka Marie Benešová. ČTK to zjistila od krajských předsedů stran. Ostatní strany zatím jména lídrů zveřejnit nechtějí, kandidátky schválí do konce srpna. 

Benešová bude na kandidátce ČSSD jako lídr za okres Louny, okresní organizace ji nominovala v úterý. "Předpokládám, že bude velkým přínosem. Je to podle mě zároveň lákadlo pro lidi, mít na kandidátce ministryni spravedlnosti je samo o sobě velice zajímavé," uvedl Scherfer. 
    
Benešová má od vstupu do Rusnokovy vlády členství ve straně pozastavené. "Osobně v tom nevidím žádný problém, paní Benešová bylo sociální demokratkou," dodal krajský předseda strany s tím, že pojede kvůli tomu jednat do Lidového domu. O kompletní kandidátce bude strana rozhodovat příští týden. 
    
Komunisty, kteří získali v posledních volbách v Ústeckém kraji nejvíce hlasů, povedou do voleb ženy. "Jednička bude poslankyně Gabriela Benešová, dvojka Hana Jírovcová," řekl ČTK hejtman Ústeckého kraje a krajský předseda KSČM Oldřich Bubeníček. Devětadvacetiletá Jírovcová je zastupitelkou města Mostu. Podle Bubeníčka má strana krajskou kandidátku hotovou už od července, kdy se začaly předčasné volby zmiňovat. 
    
Další strany zatím kandidátky tvoří, jména zveřejnit ještě nechtějí. Krajský místopředseda ODS Radim Holeček ČTK řekl, že nějaká jména případných kandidátů do voleb už padla, zatím ale nechce žádná prozradit. 
    
O podobě kandidátky chce dnes na svém odpoledním setkání jednat krajské předsednictvo TOP 09. Na toto téma se zatím jednání nevedla, sdělil ČTK krajský místopředseda strany Petr Měsíc. 
    
Podobně jsou na tom i zemanovci. "Kandidátky připravujeme už od jara, kdy se předpokládalo, že volby budou za rok. Uzavřenou kandidátku nebo stanovené pořadí v tuto chvíli ještě nemáme," řekl předseda krajského výboru SPOZ Petr Souček. 
    
Strana zelených zatím čeká na pokyny republikové rady. Krajský místopředseda strany Adam Souček uvedl, že v Ústeckém kraji chce strana kandidátku sestavit sama, pravděpodobně nepůjde do koalice s jinou stranou či hnutím. "Strana zelených prožívá určitým způsobem obrodu, věříme, že vše půjde bez porblémů, abychom ji mohli sestavit sami," řekl. 
    
Severočeši.cz již dříve avizovali, že by mohli na celostátní úrovni spolupracovat s hnutím ANO Andreje Babiše. Podle jeho mluvčí Radky Burketové o tom ještě není rozhodnuto. "Velmi intenzivně jednáme na interní úrovni," dodala. Zatím případné spojenectví nechtěl komentovat ani člen předsednictva Severočechů Jiří Zelenka. 
    
Kandidátka ještě není hlavním tématem jednání národních socialistů Jiřího Paroubka. "Zatím sháníme prostředky na kampaň," řekl ČTK mluvčí strany Tomáš Sazima. Regionální předsedové už ale podle něj dostali za úkol na kandidátkách pracovat. 
    
Ze 14 poslanců zvolených za Ústecký kraj má v současné sněmovně po třech ČSSD a ODS, dva TOP 09, KSČM, NS-LEV21 a dva Věci veřejné, poslanec Milan Šťovíček ale hlasoval s vládou Petra Nečase. 
 
zdroj: ČTK