K platnosti referenda o těžbě na Krásnodvorsku chybělo 15 hlasů

Referendum k záměru těžit bentonit v katastru obce Krásný Dvůr na Lounsku je neplatné, bylo zapotřebí 206 hlasů, chybělo jich patnáct. ČTK to řekl starosta Zuliko Vychytil (ČSSD). Současné vedení obce otevření velkého lomu nedaleko obytných domů odmítá.

V referendu mohlo hlasovat zhruba 600 oprávněných voličů. Odpovídali na otázku: "Chcete těžbu bentonitu eventuálně dalších nerostných surovin v katastrálním území Krásný Dvůr?". Z těch co přišli, jich 166 udělalo křížek u "ne". "Je škoda, že nepřišlo těch patnáct lidí, protože i kdyby bylo všech patnáct pro těžbu, znamenalo by to naše vítězství," řekl ČTK Josef Fiala ze sdružení Naše Krásnodvorsko, které referendum iniciovalo. Přesto podle něj hlasování nebylo marné. "Je vidět, že většina je proti, budeme mít argument pro případné jednání na zastupitelstvu či s firmou," doplnil.
 
Horninu, která se využívá ve slévárenství, v keramické, stavebním či chemickém průmyslu chce u obce Brody těžit společnost Sedlecký kaolin. K dnešnímu referendu firma vydala informační zpravodaj, který mířil do schránek občanů. Uvádí se v něm, že společnost má v plánu zaměstnat 40 lidí, podporovat místní spolky a dle zákona odvádět poplatek z vytěžené tuny bentonitu do obecní pokladny - v řádu stovek tisíc korun v závislosti na vytěženém množství.
 
Zastupitelé před volbami s průzkumným zářezem souhlasili. Nové vedení se postavilo proti otevření lomu, který má mít rozlohu zhruba 40 až 60 hektarů. "Je to obrovský dobývací prostor jen 150 metrů vzdálený od obytných domů v Brodech. Silnice II. a III. třídy nejsou stavěné na takovou zátěž a nepřetržitý provoz. Těžba by přinesla hluk, prach, obava je z praskání domů, silnice a z celkové devastace krajiny. Nic nesvědčí pro to, abychom tu těžbu chtěli," řekl ČTK starosta.
 
S průzkumem ložiska podnik začal před rokem. Teď má zkušební zářez velikost zhruba sto krát šedesát metrů a hluboký je podle starosty asi 12 až 15 metrů. Průzkum na pozemcích státu povolil na základě rozhodnutí ministerstva životního prostředí báňský úřad. Ministerstvo vycházelo z kladného postoje předchozího zastupitelstva. Právě ministerstvo nakonec o těžbě rozhodne.
 
V referendu na podzim těžbu kaolinu odmítli obyvatelé obce Jenišov na Karlovarsku. Proti těžbě se vyslovilo 256 z 283 hlasujících a hlasování bylo platné. Těžbu v obci má v plánu také společnost Sedlecký kaolin. Ta už získala na těžbu v jednom dole všechna povolení. V katastru obce je ale ještě další ložisko, kde by mohla v budoucnu začít těžba.
 
zdroj: ČTK