K oživení Kotěrovy dělnické kolonie v Lounech chybí městu peníze

K oživení památkové Kotěrovy dělnické kolonie v Lounech chybí městu peníze. Město se snažilo získat nějaké finanční prostředky z ministerstva kultury, ale zatím se mu to nepodařilo. ČTK to řekla místostarostka Loun Edita Hořejší (ODS). Architektura domů je v mnoha případech poničena zásahy majitelů, kteří objekty koupili od státu v 60. letech minulého století. Dnes v místě bydlí převážně starší lidé, kteří podle Hořejší na opravy nemají peníze.

Památkově chráněné domy jsou zařazeny do knihy Slavné vily Ústeckého kraje. "Z hlediska města je to jedna z nejvýznamnějších památek vůbec," uvedla Hořejší. Objekty byly postaveny podle plánu architekta Jana Kotěry jako součást projektu zahradního města. "Byl to mimořádný architektonický počin," řekl ČTK ředitel krajského pracoviště Národního památkového ústavu Petr Hrubý.
 
Vilové domy byly určeny železničářským zaměstnancům. Součástí plánu zahradního města byla také škola, kostel, obchody, restaurace. Kvůli nedostatku peněz byl však původní projekt realizován jen částečně. Podařilo se postavit jen horní, tzv. vilovou část kolonie. Po válce se Kotěra do Loun vrátil a podle jeho návrhů byly postaveny ještě tzv. Osmidomy. "Projekt u nás byl vůbec prvním v Čechách a Kotěra ho vydával za jeden ze svých nejzdařilejších," uvedla Hořejší.
 
Situace v kolonii není podle místostarostky příznivá. "Lokalita je památkově chráněná, což mnozí považují za výraznou komplikaci při případné rekonstrukci," řekla Hořejší. "Než dostala lokalita oficiální ochranu, úpravy lidé dělali po svém," připomněla. V současné době se musejí vlastníci při jakýchkoliv rekonstrukcích spojit s památkáři.
 
Polovinu jednoho domu o dvou bytových jednotkách 2+1 prodal nyní stát soukromé osobě za 711.000 korun. ČTK to dnes řekl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Pavel Hortig. Majetek stát získal jako dědictví. Součástí prodeje byl i pozemek zastavěné plochy, nádvoří a zahrada o celkové výměře 395 metrů čtverečních.
 
"Je to krásné místo, na které jsme pyšní, ale situace tam je zatím smutná," uzavřela lounská místostarostka.
 
Bytové a rodinné kolonie vznikaly v minulém století i v dalších městech po celé republice. V Ústeckém kraji je známý například Koldům (kolektivní dům) v Litvínově u Mostu.
 
zdroj: ČTK