Do Stebna na pomoc přijeli hasiči, motorkáři a cukráři

Za zborcenými střechami zaduněly motory. To k návsi Stebna přijela kolona motorkářů. Motorkáři vypadali jako ostří hoši, ale jsou to dárci. „My na práci nejsme, ale máme peníze,“ řekl jeden z nich, když všichni sesedli z lesklých mašin a zamířili k přístřešku, kde místní ženy rozdávaly občerstvení. Mladý motorkář vytáhl štos bankovek a nabídl je kolektivu. Po poradě s předáky Okrašlovacího spolku Stebno odešli jezdci tam, kde jsou peníze potřeba. "Kdysi tu žil jejich kápo, proto jsou tady. Mají přijet další. Možná jich budou stovky," řekl u stanu hasičů chlap v montérkách.

Do odlehlé vísky na Lounsku, kterou 24. června zdevastovala vesnice, přijeli v sobotu 3. července party záchranářů a dobrovolníků. Všude je i spousta hasičů. Práce je stále dost. Víska teď potřebuje hlavně odborníky, řemeslníky a techniky na obnovu budov. Lidé shánějí střechaře, truhláře, sklenáře. Pomoc se snaží koordinovat Okrašlovací spolek Stebno, Člověk v tísni a Dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem. Spolek komunikuje také přes Facebook, kam dává veškeré informace.

V sobotu odpoledne dorazili i cukráři z obce Kryry, ti předali místním velký dort. Přijel také hejtman Jan Schiller, který chce za Ústecký kraj prosadit pro Stebno další finanční pomoc. „Myslíme i na lidi, kteří nedosáhnou na pomoc od státu,“ řekl před stanem, kde státní úřednice řešily s lidmi žádosti o dotace na obnovu obydlí. Hospodářských budov se ale tato dotace netýká.