Bytový dům českého developera dokončený v Drážďanech usiluje o titul Zahraniční stavba roku 2017

Bytový dům Haus Merkur I, který v loňském roce zkolaudovala česká investiční skupina CTR group v německých Drážďanech, figuruje mezi pěticí uchazečů o titul Zahraniční stavba roku 2017 v rámci každoročního udělování prestižních cen Stavba roku. Přihlašovatelem projektu je česká stavební společnost PSJ, generální dodavatel stavby.   

Bytový dům Haus Merkur I je první z rezidenčních staveb vyplňujících proluky v samotném centru Drážďan – v městské části Altstadt přímo naproti Altmarkt Galerii. Umístěním na místě původní stavby nazývané též Merkur, která byla zničena na konci druhé světové války při bombardování, tak nová stavba doplňuje přes 70 let chybějící část centra a stává se součástí znovubudované struktury starého města.

„Ve spolupráci s městem a naším lokálním partnerem postupně dostavujeme historické centrum Drážďan tak, aby vytvářelo kompaktní a efektivně fungující městský celek. Vracíme tak život a novou funkci do míst, kde v minulosti byly. Analogie s rozvojem, který by mohl úplně stejně probíhat i v Praze, je evidentní. Bohužel, podmínky pro investice a transparentní mantinely rozvoje jsou v Česku a Německu diametrálně odlišné,“ přibližuje Ján Horváth, CEO divize Real Estate v CTR group.

Unikátní sedmipodlažní bytový dům na první pohled zaujme předsazeným prstencem balkónů a teras, který v kombinaci betonu a skla tvoří výrazný architektonický prvek. Nosná konstrukce objektu je z monolitického železobetonu, nenosné vnitřní příčky jsou zhotoveny z vysoce kvalitního sádrokartonu, což je standard obvyklý na německém trhu. Všechny byty nabízejí výhledy z francouzských oken a mají podlahové vytápění.

Haus Merkur I disponuje celkem 62 byty, přičemž každá jednotka má balkon nebo terasu a parkovací stání v podzemní garáži. V přízemí se nachází rozlehlé komerční prostory, které byly pronajaty německé bance Postbank. Budova byla v průběhu výstavby prodána přednímu německému nemovitostnímu fondu Patrizia, který již nyní realizuje příjmy z pronájmu bytů i obchodních prostor.

„Právě tato oboustranně výhodná spolupráce s fondem Patrizia vedla k tomu, že i druhou etapu rozvoje drážďanského centra, projekt Haus Merkur II se 117 byty a komerčními prostory, jsme v minulém měsíci prodali stejnému investorovi. Rovněž o třetí a již poslední etapu se 170 byty registrujeme velký zájem, jednání s globálními investory budou v příštích měsících následovat,“ doplňuje Ján Horváth.

Seznam přihlášených staveb ve všech kategoriích a doplňující informace o nich můžete nalézt na www.stavbaroku.cz