97 dětí a 96 rodičů z 53 rodin na Lounsku podpořili Dobří andělé

Když rodinu zasáhne vážné onemocnění – ať už rodiče nebo dítěte – dopadne jeho tíha na každého z jejích členů. Dobří andělé dlouhodobě podporují rodiny s dětmi, ve kterých se objevila rakovina nebo jiné vážné onemocnění. Pravidelnými finančními příspěvky jim pomáhají překlenout těžké životní období.

„Kromě výdajů spojených s léčbou či rehabilitací pacienta se rodiny snaží z příspěvků zmírnit dopad vážného onemocnění také na sourozence,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace Dobrý anděl, jejímž prostřednictvím dárci – Dobří andělé – podporují tisíce rodin po celé České republice. „I když peníze nikdy nevynahradí čas rodiče věnovaný dítěti, nemusí se například vzdát oblíbeného kroužku nebo mohou vyrazit s kamarády v létě na tábor či školní výlet,“ dodává.

Pravidelnost pomoci

Za necelých 8 let fungování nadace podpořili Dobří andělé na Lounsku desítky dětí. Počet nových žádostí o pomoc ale stále roste. „Kromě rodin, v nichž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, podporujeme každý měsíc také rodiny s dětmi s nejrůznějšími vážnými onemocněními či kombinovanými postiženími. Pomoc je v těchto případech dlouhodobá, často v řádu let,“ doplňuje Šárka Procházková.
Každý dárce, který by chtěl rodiny podpořit, si může zvolit výši částky i frekvenci zasílání pomoci. Navíc má možnost si přečíst příběh konkrétní rodiny, které pomohl. „Stačí si na stránkách nadace Dobrý anděl vytvořit registraci a zaslat první příspěvek. Ve svém Andělském účtu pak každý dárce vidí informace o rodině,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Pro rodiče představuje podpora Dobrých andělů v takto těžké situaci pomoc nejen finanční, ale také psychickou – mají pocit, že na to nejsou sami, jsou klidnější a mohou se tak více věnovat tomu, co je důležité.“

Vojtíšek (5) z Podbořan trpí vážnou nemocí, pomáhají rehabilitační pobyty

„Náš syn Vojtíšek ze dne na den onemocněl vážnou nemocí - herpetickou meningoencefalitidou, která mu napadla mozeček, stal se nepohyblivým a nevnímajícím miminkem. Byly mu dva roky,“ vypráví jeho maminka Kateřina Solčanská z Podbořan a pokračuje: „začalo to chřipkovou virózou, na to co přišlo potom, nikdo z nás nebyl připravený. Byl to šok, cítili jsme naprostou bezmoc a chtěli jsme mu přitom tolik pomoci.“ 

Cílem rodičů je chlapce postavit opět na nohy, pomáhají intenzivní rehabilitační pobyty, které nejsou hrazené zdravotní pojišťovnou. „Každý takový pobyt Vojtíška posune o malý, ale pro nás velmi důležitý krok dopředu. Za tři roky, dokáže trochu rozhýbat některé své části těla a přijde nám, že nás více vnímá i úsměvu se od něj dočkáme. Naučili jsme se trpělivosti, a v takové situaci doufáte i v zázrak,“ říká Kateřina.  

Z úhradou rehabilitačních pobytů či doplatků na léky nebo pořízení dalších potřeb pro syna pomáhají rodině Dobří andělé. „Díky nim můžeme syna posouvat v jeho vývoji dále a snažit se ho vrátit zpět do života. Potřebuje 24 hodinovou péči, nejvíce se mu věnuje žena, která se díky tomu do svého zaměstnání již nevrátila. Je to náročné, ale s Dobrými anděli jde vše snadněji. Děkujeme!“ doplňuje manželku pan František.